Elektronik terazi seçerken birçok konuya dikkat edilmelidir. Özellikle de internet üzerinden sipariş verecek olanlar için bu süreç önemlidir. Farklı özelliklere sahip olan elektronik teraziler, herhangi bir numunenin kütlesini belirlemek için kullanılmaktadır. Hassas olduğu kadar büyük kütleleri ölçmek amacıyla üretilen elektronik terazilerin olduğu unutulmamalıdır. Hassas teraziler 0,0001 gram gibi ağırlıkları da ölçebilir. Ayrıca elektronik terazi seçimi sürecinde 0,1 mg gibi daha küçük ağırlıkların ölçülebildiği bilinir.

Elektronik Terazi Seçimi Nasıl Olmalı?


Elektronik teraziler her şeyden önce küçük bir plaka boyutuna sahip olmalıdır. Yani hava hareketleri nedeniyle oluşabilecek ağırlık hataları en aza indirilmelidir. Normal şartlarda bu terazilerin sert alanlarda kullanılması da gerekiyor. Dikkatli seçim yaparken taleplerinizi karşılayabilecek elektronik terazilere yönelmeniz daha uygundur.
Birçok modelde üretilen elektronik terazilerde gerilim ölçer tipi hücreler bulunmaktadır. Bu sayede yük alanına ağırlık uygulanır uygulanmaz, hücrenin elektrik direnci değişecektir. Haliyle numune kütlesi de bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak elektronik terazi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanacaktır;

Güvenlik
Doğruluk
Dara
Çözünürlük
Aralık

Gramsal anlamda son derece hassas olan elektronik terazilerde çözünürlük yüksek olmalıdır. Buna ek olarak aralık yani kapasite, dengenin ölçebileceği en yüksek ağırlıktır. Dijital terazilerde en yüksek ağırlığı aşan model seçildiği zaman elektronik terazinin ömrü kısalacaktır. Yani gereğinden fazla yük bindirimi yapmadan kullanmanız tavsiye edilir.
Elektronik terazi seçiminde doğruluk da önemlidir. Ölçeğin sahip olabileceği hata faktörü olarak da bilinen doğruluk, ideal terazide olması gereken özelliklerdendir. Ancak hava akımı ya da titreşim gibi faktörler, terazinin ağırlık okuma sürecini olumsuz etkileyebilir.

Elektronik Terazi Alırken Bilinmesi Gerekenler


Dijital yani elektronik teraziler, kaliteli modeller arasından seçilmelidir. Ayrıca kendi aralıklarında en küçük ölçekli seçimler yapmak gerekiyor. Çünkü farklı ortamlarda farklı elektronik teraziler kullanılabilir. Yine bu aşamada farklı ölçeklerin seçilmesi hem müşteri ihtiyaçlarına hem de iş koşullarına göre ayarlanmalıdır. Kullanılacak mekâna göre mal ağırlığı daha yüksek olan elektronik terazilerin seçilmesi gerektiği de bilinmelidir. Bu durum terazinin ne kadar güvenli olduğunu göstermektedir. 
Ata Tartı'nın elektronik terazi modelleri için https://www.atatarti.com/teraziler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.