Tarihte bilinen ilk tartı aleti bir kirişe iki adet tabağın asılması sonucunda oluşturulan terazi tarihte oluşturulmuş olan terazidir. Bu yapı bugün halen kullanılan eşit kollu terazinin de temellerini oluşturur. Eşit kollu terazilerin atası olan tarihteki bi ilk terazi Pakistan’ın İndus Nehri vadisinin yakınlarında bulunmuştur. Yine antik mısır yazılarında da benzer bir şekilde terazi tasarımlarına rastlanmıştır. MS. 18. yüzyıldaki sanayi devrimine kadar terazilerin formu eşit kollu terzi formunda kalmış ve fazla bir gelişme göstermemiştir. Sanayi devrimi ile birlikte teknoloji gelişmeler yapılmış ve 1770 yılında Ingiliz Richard Salter tarafından ilk yaylı tartı yapılmıştır. Yaylı tartı sistemi bugün de halen klasik manuel basküllerde kullanılan yapıdır. Elektronik teraziler ise 20. yüzyılda üretilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde kullanım alanlarının çeşitliliği nedeniyle birçok alanda farklı uygulamalarda kullanılan teraziler hayatımızda önemli bir yer edinmişlerdir. Teknolojiyle birlikte gelişme gösteren teraziler birçok farklı özellik ve yapılarla karşımıza çıkmaktadırlar. Teraziler her ortamda tartım yapabilir ve her iklim koşuluna uyum sağlayabilirler. Son zamanlarda terazilerde Usb girişi, wifi, yazıcıya bağlanıp çıktı alma özelliği ve bilgi depolama gibi özellikler de eklenmiştir.

Terazilerin birçok alanda kullanımı yaygın olduğu için birçok çeşidi de bulunmaktadır. Bunlar; cep terazisi, dijital terazi, sayıcı teraziler, hassas terazi, mutfak terazisi, laboratuvar için kullanılan teraziler, eczane terazileri, medikal teraziler, fiyat hesaplamalı market terazisi, tekstil terazisi, paslanmaz terazi ve boya tartım terazileridir. Terazilerin bu alanlarda bu kadar sık kullanılması tamamen teknolojik gelişmelerle doğru orantılıdır. Geçmişe kıyasla çok fazla talep gören teraziler tüm bu gelişmelerle birlikte sistemsel olarak gelişmiştir. Son teknolojiyle donatılmış terazilerde yapacağınız her işe kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Örneğin, USB bellek yardımı ile bilgileri alıp saklayabilirsiniz. Dokunmatik kullanım sağlamaları yanı sıra batarya ile çalışan çeşitleri de bulunmaktadır. Terazileri daha verimli kullanmak için hava akımının çok olduğu alanlardan, titreşimli zeminlerden, sıcaklığın çok yüksek olduğu alanlardan terazinin ağırlık değerlerini kaybetmemesi için uzak tutmalısınız. En önemlisi de kapasitesinden fazla yükleme yapmamalısınız. Bu kadar işlevli ve özellikle iş hayatında kurtarıcı olan terazilerin parçaları da büyük önem taşımaktadır. Bu parçalar;

Terazi Adaptörleri

İçerisinde cas terazi şarj aleti, güç kablosu, tem terazi adaptörü ve tem terazi şarj aletlerini barındırmaktadır.

Terazi Aküleri

Kuru Akü 6 V 4Ah ve Kuru akü 6V 3.2 Ah çeşitleri bulunmaktadır.