Daha çok şarküteri, manavlar, kuruyemişçi ve aktarların tercih ettiği barkodlu terazi, satış işlemlerinin daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayan gelişmiş terazi sistemleridir. Uzun yıllardan beri kullanılan bu teraziler, çoklu kablo yapısına son vermiş ve pratik bir kullanım kolaylığı sağlamıştır. Ayrıca barkodlu terazilerde barkod etiketleri üzerine ürünün son kullanım tarihi, ağırlık fiyatı ve ürün ağırlığı gibi bilgiler basılmaktadır.

Tam zamanlı ölçüm imkânı sunan barkodlu terazilerde anlık ve tutarlı bilgiler yer alır. Özel bir yazılım sayesinde bilgisayardan otomatik olarak ürüne ait bilgileri alan ve barkod sistemine aktaran bu teraziler, kullanım alanına göre farklı yazılımlarla desteklenebilir. Gündelik işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlayan bu cihazlarda hesapların işlenmesi sırasında ya da kasanın kapanması durumunda işlemler anında tamamlanabilir. Son olarak bu terazilerde yıllık, aylık ve haftalık raporlara erişim imkânı vardır. Haliyle firmalar zarar – kâr analizlerini rahatlıkla yapabilmektedir.

Barkodlu Terazi Kullanım Alanları ve Özellikleri

Barkodlu teraziler mağazalar, kuruyemiş satan yerler, manav ve şarküteriler ile aktarlarda sıkça kullanılmaktadır. İlk olarak dokunmatik ve resimli satış özelliği bulunan bu cihazlarda işlemler kısa sürede tamamlanabilir. Üstelik dara alma işlemleri de sınırsız olarak gerçekleştirilmektedir. Kolay kurulum seçeneğinin yanı sıra tüm barkod yazıcılarıyla uyumlu olan barkodlu terazilere tanımladığınız ürünleri cinsine, ismine ve barkod numarasına göre sıralama şansınız da bulunmaktadır.

Barkodlu Terazi Çeşitleri

Barkod terazileri 4 farklı şekilde üretilmektedir. Fiş baskılı, etiket baskılı, bağımsız ve kasa içi tarayıcı teraziler olarak sıralanan bu terazilerin farklı özellikleri bulunmaktadır.

Bağımsız Teraziler: Günümüzde en çok tercih edilen barkodlu terazilerdir. Alışveriş mekanlarında kullanıldığı gibi küçük pazarlarda da yerini almıştır. Fakat sınırlı sayıda barkodlu ürün tanımlaması yapılır. Ürünler teraziye bırakıldığı zaman mevcut ağırlık hızlıca POS sistemine aktarılır ve fiyat hesaplaması yapılır.

Kasa içi Tarayıcı Terazi: Marketlerde kullanılan barkodlu terazilerdir. Optik teknolojisinden faydalanılarak barkod taraması yapar. Yatay veya dikey tarama yüzeyi bulunur. Bu terazilerde verimlilik üst düzeydedir. Ayrıca marketlerdeki tarayıcı teraziler, barkodlu ürünleri anında okuyarak satışın gerçekleşmesini sağlar.

Fiş Baskılı Terazi: Adisyon terazisi olarak da bilinir. Birden çok tartım sonuçlarını tek bir barkoda aktarabilir. Bu durumda adisyon ya da fiş çıktısı verir.

Etiket Baskılı Terazi: Genelde marketlerin et reyonunda kullanılır. Ürünler tartıya bırakılır ve çıkan sonuçlarla fiyat belirlendikten sonra barkod hazırlanır. Aktarlarda, peynir ürünlerinde, et ve deniz ürünlerinde satışa çıkarılan ürünler için de barkodlu terazi tercih edilmektedir.

Ata Tartı'nın barkodlu terazi çeşitleri için https://www.atatarti.com/barkodlu-sistem-terazileri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.