Elektronik Terazi Ne İşe Yarar?

Elektronik teraziler diğer bir ifadeyle dijital teraziler bir nesnenin ağırlığını okuyan ve bu ağırlığı ekranında gösteren ölçme cihazlarıdır. Elektronik teraziler analog terazilerin aksine ağırlıkları daha doğru bir şekilde okur ve olası hatalar daha az yaşanır. Mutfakta yemek yapan aşçıdan , laboratuvarda çalışma yapan bilim insanlarına ,kuyumculardan okullara kadar birçok alanda elektronik teraziler aktif rol oynamaktadır.

Elektronik Terazi Nasıl Çalışır?

Elektronik terazilerin en ideal bir şekilde çalışması için teraziyi düz bir zemine koymalısınız. Tartılacak ürün elektronik teraziye konulduğu zaman ağırlığı dahili gerinim ölçerin deforme olmasına neden olur. Terazi , oluşan deformasyon miktarını elektrik sinyaline çevirir. Sonrasında bu sinyaller bir dijital dönüştürücü vasıtasıyla çalıştırılır ve terazinin ekranında ağırlığı gösterilir.

Elektronik Terazi Kullanmanın Faydaları

-Tutarlılığı ve Doğruluğu Koruyun: Elektronik teraziler analog terazilere kıyasla hassas içerik ölçümleri sunar. Bu sayede ölçülecek ürünün net ağırlığını öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz sektöre göre 0.1gr gibi değerler hatta 0.01 gr gibi değerler oldukça önemlidir. Burada devreye elektronik teraziler girer ve size net tartım sonuçları verir.

-Net Tartım Sonuçlarıyla Fark Yaratın: Bir kuyumcu iseniz en hassas içerikler bile sizin için oldukça önemlidir. Aynı şekilde bir laboratuvarda görevliyseniz çok ufak miktarlar sizin çalışmalarınız adına son derece önemlidir. Bunların yanı sıra mutfaktaki bir ev hanımı veya restaurantta çalışan bir aşçıysanız yemeklerinizin için ayarlı bir lezzet tutturmak son derece önemlidir. Bu ve buna benzer ince ayarlamalar açısından elektronik teraziler önem arz eder.

-Kullanılabilirlik: Terazi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biriside terazinin boyutları ve işlevselliğidir. Teraziyi koyacağınız alan terazi için uygun boyutlarda olmalıdır. Ayrıca bulunduğunuz sektöre göre terazinin görünümü de önemlidir. 

Elektronik Terazinizi Kalibre Etmek İçin Bazı İpuçları

Tartım işlemlerinde doğru okuma sonuçları elde etmek ve hassas ölçümler elde ettiğinizden emin olmak son derece önemlidir. Bunu sağlamak için terazinizi kalibre etmeniz gerekmektedir. Kalibre işlemlerini şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

-Düz bir zemin üzerinde kalibre işlemini gerçekleştirin. Bu size daha doğru bir okuma sonucu verecektir.

-Bazı zeminler için bir kavrama pedi kullanmanız fayda sağlayabilir. Bu sayede okumanızı bozan titreşimleri emmenize yardımcı olacaktır. Bu işlem için Mouse pad de kullanabilirsiniz.

-Ürün kataloğunu dikkatlice kontrol edin. Farklı marka ve modellerde teraziler olduğu için alacağınız terazinin kataloğunu incelemeniz size fayda sağlayacaktır.

-Kalibrasyon işleminden emin olmak için ağırlık testi gerçekleştirin. Ağırlığını net olarak bildiğiniz bir ürünü terazinize koyarak kalibre kontrolünü sağlayabilirsiniz.

-Düzenli olarak kalibre işlemini gerçekleştirin. Elektronik terazinizi ne sıklıkta kalibre etmeniz gerektiği onu kullanım sıklığınıza ve kullandığınız ortama göre farklılık gösterir. Önerilen kalibrasyon sıklığı marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir. 

İyi bir elektronik terazi almak kadar teraziyi nereden aldığınızda önemlidir. Kaliteli bir terazi hiç problem vermeyecek anlamı taşımamalıdır. En iyi terazilerde bile kullanıma bağlı olarak bazı hasarlar oluşabilmektedir. Böyle bir durumda problemle karşılaşmamak için alacağınız teraziyi Ata Tartı güvencesiyle alın ve uzun yıllar boyunca güvenle kullanın. Ata Tartı bünyesindeki farklı marka ve modeldeki elektronik terazilerimizi inceleyebilirsiniz ve kaliteli ürünleri uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilir veya whatsapp destek hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınıza en uygun teraziyi seçmeniz konusunda uzman ekibimiz size yardımcı olacaktır. Ayrıca toplu ürün sipariş verme gibi durumlarda bizimle iletişime geçerek daha uygun fiyatlarla elektronik terazi temin edebilirsiniz.