Gıda Tartı ve Terazilerinizin Temizliği

Gıda tartı ve terazilerinizin temizliği, yapılacak olan işlemlerin temiz tutulması söz konusu olduğunda ilk sırada tartı aletleri gelir. Gıda ürünlerini tartarken kirli bir terazi ile tartım yapmak hijyenik olmayacağı ve çapraz kontaminasyona, gıda hijyeni standartlarını karşılayamamaya ve hatta müşterilerde ayrıca kullanıcılarda ciddi zararlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Yiyecek hazırlama ortamlarında iyi hijyen uygulamalarının önemi ile birlikte, yiyecek tartılarınızın ışıl ışıl olmasının yollarını bilmek ve uygulamak çok önemlidir.

Gıda Tartı Terazinizi Temiz Tutmanın önemi

Daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse;  Ortalama olarak bir kesme tahtası veya mutfak yüzeyinin, ortalama klozet kapağından %200 kadar daha fazla bakteri içerebileceği söyleniyor ise, bu çok rahatsız edici bir hal alır. Bir gıda tartı terazisi de kesinlikle farklı olmayacaktır ve gıda standartları güvenlik yönetmeliklerine uygun olarak iyi hijyen seviyelerinin korunmasını sağlamak için gerektiği kadar ve düzenli olarak temizlenmelidir. Mutfaklarda ve yemekhane tesislerinde sağlık denetimleri olağandır fakat ekipman ve iş istasyonlarını her zaman mümkün olduğunca temiz tutmak gerekir.

Aynı zamanda kirli tartım ekipmanlarının kullanılması çapraz kontaminasyona neden olacağından, et ve balık gibi bakteri üremesinin fazla olduğu riskli gıdalar, sadece olumsuz olmakla kalmaz, aynı zamanda hem kullanıcılar hem de müşteriler için potansiyel olarak zararlı ve zehirli olabilir. Mutfağınızda herhangi bir zararlı bakterinin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak, çalışanların ve müşterilerin hastalanma olasılığının en aza indirilmesi anlamına gelir. Sonuç olarak daha az olumsuz yorum sayesinde kapınıza gelen müşteri sayısını artırır güven kazanırsınız.

Gıda tartı ve terazilerinizi temiz tutmak, gıda kalıntılarının ve sıvıların tıkanması veya teraziye girmesi önlendiğinden, daha uzun süre dayanıklılık sağlamak için de harika bir yoldur. Sadece bu değil, düzenli temizlik de hasar veya aşınma gibi belirli sorunları mümkün olduğunca erken tespit etmenizi sağlayacaktır.  

Gıda tartı terazilerinizi temizlemeden önce tartım cihazınızın IP derecesinin ne olduğunu bilmek çok önemli olacaktır. Bu derecelendirme, sıvı ve katı girişine karşı koruma seviyesini belirler ve özellikle tartı aletinizi hasara yol açmadan temizlemeniz için doğru yöntemleri bilmenizi sağlar. Aşağıda, en önemli iki IP derecelendirmesini takip etmek için basit bir kılavuz bulunmaktadır:

IP derecelendirmesi olmayan bir tartı, su ya da katı girişine karşı koruması olmadığı anlamına gelir.

Nasıl temizlersiniz?

Her şeyden önce, tüm gıda ölçeklerinin farklı olduğunu bilmek önemlidir ve her zaman kullanıcıların cihazınızdaki çalıştırma talimatlarını okuması ve anlaması gerekir. Ayrıca bazı temizlik ürünleri, gözle veya ciltle teması halinde tehlikeli olabileceğinden, temizlik ekipmanı kullanırken eldiven, önlük ve gözlük gibi doğru güvenlik ekipmanlarının kullanılmasını şiddetle tavsiye ederiz.

Gıda tartı kantarınızın kapalı durumda olduğundan emin olarak temizlik işlemine başlamalısınız. Enstrümanın tamamen su geçirmez olmasını engelleyebilecek güç kablolarını çıkarmayı da unutmamak önemlidir. Bazı gıda tartı terazileri, çıkarılıp iyice temizlenebilen çıkarılabilir bir tartı kefesine sahiptir.

Zarar vermeyecek yumuşak bir bez, deterjan ve ılık su kullanan kullanıcılar, gerekli bileşenleri silmek için özellikle hayvan pullarını bir bezle yıkamaya başlayabilirler. Kir, toz veya diğer katıları temizlemek için, kullanıcıların nesneleri üflememeleri önerilir, çünkü bu, terazinin iç kısmına girmesine neden olacaktır.

Ürün çeşitliliği ve ürün detayları için Ata tartı ile terazi temizliği bilgisini öğrenebilirsiniz ayrıca alışverişinizi daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz. Her türlü uygulamayla uyumlu çok sayıda dayanıklı ve verimli terazilerimizi beğenilerinize sunuyoruz. İhtiyacınız olan tartıya karar verdikten sonra almak için bizimle istediğiniz zaman internet sitemizden ya da iletişim numaralarımızdan arayabilir ya da whatsapp destek hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.