Kontrol Terazilerinin Önemi

Kontrol terazilerinin önemi, kullanıcılara bir nesnenin önceden ayarlanmış iki parametre arasında oturduğundan emin olmak ve ağırlığını kontrol etmenin hızlı ve basit bir yolunu sunduğu için önemlidir. Gıda endüstrisi bu terazileri çeşitli nedenlerle kullanıyor ve tutarlılığı garanti etmek, verimliliği artırmak ve değerli zaman ve paradan tasarruf etmek için nasıl kullanılabileceklerini araştırıyoruz. 

Kontrol Terazisi Nedir?

Kontrol terazisi olarak da bilinen bir kontrol terazisi, esasen belirli bir konunun ağırlığını 'kontrol etmek' için kullanacak olduğunuz bir araçtır. Kullanıcılar önceden belirlenmiş iki limiti içerir. Bunlar, bir üst ve bir alt limittir. Ölçek konunuzun bunların arasında olup olmadığını gösterir. Altında veya üstünde ise sesli veya görsel bir sinyal devreye girer ve görsel ekran, kırmızı, kehribar veya yeşil gösteren bir ışık olabilir, diğerleri ise grafik ekranda bir çubuk grafik kullanabilir.

Gıda Endüstrisinde Kontrol Terazisi Kullanımı

Tahmin edebileceğiniz gibi, kontrol terazileri her türlü farklı uygulama için kullanılabilir özelliktedir. Bazılarına örnek verecek olursak:

Porsiyon Kontrolü

Porsiyon kontrolü, birçok restoran ve kafenin günlük olarak takip etmek zorunda olduğu bir eylemdir. Bu kontrol, yalnızca israfı azaltmaktan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sipariş süreciniz sırasında gereken miktarları daha iyi anlamanıza da olanak sağlayacaktır. Ve kâr marjlarının küçük olan küçük şirketler için son derece önemli olabilecek bir detaydır. Tabağınızın ağırlığını dışarı çıkmadan önce kontrol etmek, yiyecek çıktınızda tutarlılığı ve güveni sağlayacak harika bir yoludur.

Kontrol terazilerini gıda işinize entegre etmek, gereksiz plastik ambalajların kullanılmasını engellemeye ve fazla gıda israfını önlemeye ayrıca gereksiz uçuş mesafelerini düşük tutmaya yardımcı olacağından, çevresel olan olumlu etkinizi de büyük ölçüde azaltacaktır.

Paketleme ve Üretim Hatları

Paketleme işlemi sırasında veya üretim hatlarında bir kontrol terazisi kullanmak, etkili ve tutarlı üretim operasyonu oluşturmada artı bir kolaylık sağlayacaktır. Porsiyon kontrolüne benzer şekilde, herhangi bir israfın azaltılmasına da yardımcı olabilir, aynı zamanda herhangi bir hatayı seri üretimden öncesinde tespit etmek için yararlı olacağı gibi ürün geri çağırma riskini azaltmaya da yardımcı olacaktır. Tutarsız miktarlar ve kirleticilerin tümü, bir kontrol tartı ölçeği kullanılarak hemen tespit edilebilir ve ele alınabilir. 

Artık birçok kontrol terazisi, Adam DU yazılımı gibi veri analiz yazılımlarıyla birlikte kullanılabilir durumdadır. Bu, kullanıcıların mevcut üretim çıktınızla ilgili sorunları tanımlamaya yardımcı olmak için kontrol tartımı verilerini gerçek zamanlı olarak analiz etmelerine olanak tanır.  Üretim hattınız genelinde tutarlılığın devamını sağlayabilir.

Sevkiyat

Gıda üretim tesislerinde sevk departmanlarında kontrol terazileri kullanılabilir. Çünkü gıda paketlenip gönderilmeden önce ağırlığın kontrol edilmesi, gönderilerin tartıldığından ve dolayısıyla doğru fiyatlandırıldığından emin olmak için çok önemlidir. Yanlış tartılan sevkıyat stokunun geri gönderilmesi riskleri ve güven zedeleyici bir durum oluşmasına sebep olabilir. Hoş olmayan bu durum karşısında, mutsuz müşterilere, işyerinde düşük verimliliğe ve stokların tükenmesine neden olabilir. Meyve ve sebze gibi nispeten kısa raf ömrüne sahip olan taze ürünler için, küçük bekletmeler bile ürünlerin bozulmasına ve dolayısıyla israf edilmesine neden olacaktır.

Verimlilik Kontrol

Hasattan sonra, gıda yetiştiricileri ve üreticilerin yıl için toplam verimlerini kontrol etmeleri ya da istatistik hesaplama için gerekecektir. Kontrol tartımı işlevine sahip bir platform veya vinç kantarı gibi ağır hizmet tipi bir tarımsal tartı kullanılarak elde edilebilir. Henüz taze olan ürünlerinizin ağırlığını hızlı bir şekilde kontrol etmek, verim miktarları için iyi bir gösterge sağlar ve paketlenmiş ürünlerinizin bir sonraki varış noktasına taşınırken ağırlık sınırlarına uyduğundan emin olunur.

Ürün çeşitliliği ve detayları için Ata tartı ile terazi alışverişinizi daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz. Her türlü uygulamayla uyumlu çok sayıda dayanıklı ve verimli terazilerimizi beğenilerinize sunuyoruz. İhtiyacınız olan tartıya karar verdikten sonra almak için bizimle istediğiniz zaman internet sitemizden ya da iletişim numaralarımızdan arayabilir ya da whatsapp destek hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.