Palet Terazisi 

Palet terazisi; endüstriyel, perakende, veterinerlik ve tarım dahil olmak üzere çok çeşitli alanlar için üretilmiş çok yönlü tartı terazileridir. Genellikle işinize hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek için mükemmel bir çözüm sunar.

Palet kantarlarına yönelik bu kapsamlı kılavuz, bu tartı kantarlarının birden fazla ortamda nasıl çalıştığını, bugün piyasada bulunan farklı palet kantarları çeşitlerini ve ihtiyaçlarınız için en iyi palet kantarını nasıl seçeceğinizi inceleyecektir.

Palet kantarları nedir?

Palet terazileri, paletleri, kasaları ve diğer büyük nesneleri tartmak için özel olarak tasarlanmıştır. Depolarda, fabrikalarda ve diğer endüstriyel ortamlarda yaygın olarak kullanılırlar ve genellikle tartım göstergeleri ile birleştirilirler. Palet kantarları, çok yönlü kantarlardır. Kullanışlı, uyarlanabilir ve hasara dayanıklı, paletli tartı terazileri uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir.

Peki, bir palet kantarı size nasıl yardımcı olabilir?

Palet terazileri, dağıtım veya depolamadan önce kutuların, konteynırların ve paletli malların ağırlığını doğru bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. Sadece bir örnek vermek gerekirse, depolarda raflarda birden fazla palet depolamak yaygındır. Bu nedenle kazaları önlemek veya makinenize zarar verme riskini önlemek için her paletin fazla stoklanmaması esastır. Ağır paletleri ve malları kaldırmak için genellikle vinç kantarları gerekir ve bir güvenli çalışma yükü bildiriminde gösterildiği gibi, spesifikasyonlarınıza uygun olarak sabitlenmiş bireysel veya istiflenmiş paletleri tartmak mümkündür. Paletli mallar, güvenli çalışma yükü sınırlarını aşmadıklarından emin olmak için malları kaldırmak veya taşımak için ekipman kullanılmadan önce palet kantarları kullanılarak tartılabilir.

Güvenli Çalışma Yükü Dikkat İşareti

Transpalet kantarları, forklift hareketini ağır hizmet tipi bir dijital tartı ile birleştirerek, paletli malların aynı anda kolayca manevra ve kontrol tartımına olanak tanıyarak parti başına yükleme süresini etkin bir şekilde azaltır. Ayrıca, geniş bir tutamak ve dar alanlar için mükemmel olan sıfır-pivot dönüşü ile transpalet kantarlarının kullanımı kolaydır.

Palet platform kantarları, depo zeminlerinde düz duran sağlam, büyük kapasiteli kantarlardır. Eğimli kenarlar veya rampa eşlikleri, malların veya hayvanların tartım platformuna kolayca taşınmasını sağlar.

Palet kirişleri, büyük paletler, kafesler, sığır kırımları ve platformların altına yerleştirilebilen iki küçük tartım kirişinden oluşur. Platformun veya üstteki nesnenin boyutuna bağlı olarak kirişlerin birbirinden genişlemesine veya geri çekilmesine izin veren uzun sağlam kablolara sahiptirler.

Bu neden önemli?

Sonuç olarak, palet kantarları son derece kullanışlı, uyarlanabilir ve herhangi bir depo stok kontrol görevini hem kolay hem de uygun maliyetli hale getirebilecek çok çeşitli tartım uygulamaları için uygundur. Endüstriyel palet terazileri, işleme ve dağıtım prosedürlerini kolaylaştırabilir, stok üzerindeki kontrolü artırabilir ve yüksek basınçlı ortamlarda riski azaltabilir. Sonuçta verimliliğin artmasına ve maliyetin düşmesine yol açar.

Tarım ve veterinerlik endüstrilerinde, besi hayvanlarını ve sığırları tartmak için harcanan zamanı büyük ölçüde azaltarak birden fazla hayvanın aynı anda tartılmasına olanak tanır ve hemen hemen her kafes veya platform tipiyle birlikte çalışacak şekilde özelleştirilebilir.

Palet kantarı çeşitleri

Aşağıdaki bölümler, çeşitli tartım gereksinimlerine yardımcı olabilecek farklı uygulamalara ve özelliklere bakarak her bir palet terazisi türüne daha ayrıntılı olarak odaklanacaktır:

Palet kiriş terazileri

Palet terazileri, daha uyarlanabilir palet kantarı ürünlerinden biri olarak, endüstriyel tartım için taşınabilir çözümler sunar. Palet kirişleri, paralel veya çift kiriş ve U-çerçeveli palet kirişleri olmak üzere iki seçime ayrılabilir ve palet kirişini olduğu gibi kullanabilir veya tartım seçeneklerini genişletmek için diğer platformlarla birleştirebilirsiniz. Paralel palet kirişleri, iki dikey tartım şeridini bir gösterge ile birleştirirken, u-çerçeveli palet, iki tartım şeridini birbirine bağlayan ve kabloyu koruyan ek bir yatay çubuğa sahiptir.

Hayvan tartımı için palet kirişleri

Hayvanat bahçeleri, çiftlikler ve hayvan muhafazalarının, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürdüklerinden emin olmak için hayvanların düzenli ve kesin ağırlık ölçümlerini almaları önemlidir. Buna rağmen, hayvanları tartmaya çalışmak deneyimli profesyoneller için bile zor olabilir. Palet kirişleri, tüm şekil ve büyüklükteki hayvanları tartmak için uyarlanabilir bir çözüm sunar:

İlk olarak, bahsettiğimiz gibi, hayvanlar her şekil ve boyutta gelir. Normal bir banyo terazisinde bir koyun tartmaya çalışmak sizi çok uzağa götürmeyebilir. Peki bir koyunu nasıl tartabilirsin? Palet kiriş kantarları, özellikle bu amaç için çeşitli platformlarla birleştirilebilir. Palet kirişlerinin üzerine büyük platformlar veya kafesler yerleştirilebilir, bu da çok büyük hayvanların ağırlığını minimum çabayla almanıza olanak tanır.

İkincisi, hayvanlar çok hareket etme eğilimindedir. Kafesleri palet kirişlerine yerleştirmek, hayvanları tartım alanından ayrılma riski olmadan tartmanıza olanak tanır. Sığırları tartmaya çalışan çiftçiler, doğru ve yönetimi kolay sığır tartım terazileri oluşturmak için bu palet kirişleri kombinasyonunu platformlar veya kafesler ile kullanabilir. Ek bir avantaj olarak, çiftçiler tek seferde birden fazla hayvanı tartmak yerine daha büyük platformları aynı anda tartmak için kullanabilirler.

Endüstriyel tartım için palet kirişleri

Büyük boruları tartmak için platformsuz palet kirişlerini iki tartım şeridine yatay olarak yerleştirerek kullanabilirsiniz. Gösterge, kontrol tartımı, parça sayımı ve yüzde tartım dahil olmak üzere ihtiyaçlarınıza uygun önceden seçilmiş tartım seçeneklerine sahiptir. Boruları veya büyük inşaat malzemelerini tartarken, parça sayımı, hareket halindeyken teraziye kaç tane boru yerleştirdiğinizi doğru bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olabilir. Kontrol tartımı özellikleri ise her ürün için kaydedilen ağırlığın doğru ve uygun olduğundan emin olmak için özelleştirilebilir.

Platform terazileri

Platform kantarlar, ağır ve büyük boyutlu ürünleri güvenli bir şekilde tartmak için ideal olan geniş tartım alanlarına sahiptir. Ağır hizmet tipi endüstriyel teraziler olarak kullanılma eğilimindedirler ve mevcut en yüksek tartım kapasitelerinden birini sunarlar. Platform teraziler, son derece uyarlanabilir ve endüstriyelden hayvan tartımına kadar çeşitli endüstrilere fayda sağlayabilecek tartım paletlerini kullanır. Platform kantarları, büyük paletli malları ve diğer ağır nesneleri tartı kefesine güvenli bir şekilde taşımak için eğimli kenarlara veya rampalara sahiptir.

Örneğin, hurdalıklar, satış amacıyla hurda metali tartmak için ticari onaylı platform kantarlarını kullanabilir. Tartım platformunun büyük boyutu, hurda satıcılarının toplu olarak satılacak büyük miktarlarda hurdayı tartmasını ideal hale getirir.

Evcil hayvan sahipleri veya veteriner hekimler, köpek gibi daha büyük hayvanları tartmak için, hayvanın tartıdaki izlenimlerini alan ve buna dayalı olarak ortalama bir ağırlık hesaplayan yerleşik dinamik tartım özelliklerini kullanarak platformları kullanabilir.

Transpalet kantarı

Transpalet kantarları veya forklift kantarları olarak da bilinen transpalet kantarları, normal palet tartım platformunuzu manevra kabiliyetine sahip bir tabanla birleştirir. Palete yerleştirilen ürünleri otomatik olarak tartarlar. Tartı, standart bir ürün ağırlığı sağlamak için LED kontrol tartı ışıkları ile özelleştirilebilir. 

Transpalet kantarları, sağlam yapıları, kolaylıkları ve çok fazla insan gücü gerektirmeden ağır yükleri tartabilmeleri nedeniyle depolar, nakliye alanları ve diğer endüstriyel ortamlar için idealdir.

Paletli kamyonlar, taze balık kasalarını tersanelerin etrafına taşımak ve istiflemek için ve balıkçılara ve ürün pazarlarına dağıtıma hazır bir kamyona koymak için kullanılabilir. Benzer şekilde, bisküvi fabrikaları, önceden paketlenmiş bisküvi kutularını bir depoda taşımak için bir çalışana ihtiyaç duymadan ve yaralanma riski olmadan taşımak için transpalet kantarını kullanabilir.

Transpalet kantarı nasıl çalışır?

Transpalet kantarın düz, sabit bir yüzeye yerleştirildiğinden emin olun.

İstenen uygulamayı veya modu (kontrol tartımı, dinamik tartım vb.) ayarlayın, kontrol tartımı yapıyorsanız, tartmadan önce her ürün için istenen ağırlığı ayarlamanız gerekecektir.

Tuş takımında ölçeğin darasını alın veya 'Sıfır' yapın.

Nesneyi forklift kirişlerine dikkatlice ekleyin.

Yerleşik tartı, ağırlığı doğru bir şekilde ölçer ve bunu ekranda gösterir (bir LED kontrol tartımı göstergesi kullanılıyorsa, bu, ağırlığın önceden yapılandırılmış optimum ağırlığa uyup uymadığına bağlı olarak şimdi yeşil veya kırmızı olarak görüntülenecektir).

Birden fazla öğe ekliyorsanız, nesneleri dikkatlice istifleyin ve başka öğeler eklemeden önce görüntülenen ağırlığın sabitlenmesini bekleyin. Güvenli bir şekilde istiflendikten sonra, yüklenen transpalet sevkiyat için yükleme alanına manevra yaptırılabilir.

Endüstriyel palet kantarı nasıl kalibre edilir

Kalibrasyon prosedürü, endüstriyel terazinin tipine ve terazinizin dahili veya harici kalibrasyona sahip olup olmamasına bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Palet terazileri, ağır ve büyük boy paletleri tartmak için kullanılan daha büyük tartı terazileridir. Bu nedenle, büyük ağırlık kapasitelerine sahip olacaklar ve kalibrasyon için paslanmaz çelik blok test ağırlıkları gibi daha ağır test ağırlıkları gerektireceklerdir. Buna karşılık, standart perakende ve tezgâh üstü teraziler, daha hafif test ağırlıkları gerektirecektir.

Ata Tartı, birçok sektörde profesyonel olarak ihtiyaç duyulan terazi çeşitlerini online olarak satan öncü bir firmadır. Alacak olduğunuz palet terazisi hakkında gerekli bilgiye sahip değilseniz, alanında uzman ekibimiz sizi yönlendirecektir. Bu sayede terazi alırken aklınızdaki soru işaretlerini gidermiş olacaksınız. Ayrıca terazi satın almak bir başlangıçtır. Uzun yıllar boyunca terazinizi güvenle kullanmak için Ata Tartı gibi kurumsal bir markanın desteğini almakta çok önemlidir. Bu sayede terazinizin karşılaşabileceği her türlü aksaklıkta yanınızda olacağız. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilir ya da whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.