Pastacılar ve Fırıncıların Tartı Kullanma Nedenleri

Pastacılar ve fırıncıların tartı kullanma nedenleri bir tatlı ile çökmüş bir poğaça arasındaki farkı ile ortaya çıkar. Ölçümlerinizin doğruluğunu garanti etmek için hiçbir şey bir tartıdan daha kesin bir sonuç veremez. 


El Yapımı Pişirme 

El Yapımı pişirme, ister küçük bir işletme için ister ev ortamında olsun, nispeten küçük ölçekte yapılır. Bir zanaatkârın mutfağından çıkan hiçbir şey seri şekilde üretilmez, her proje dikkatli bir zaman kullanımı ve ayrıca dikkat gerektirir. İşlem, pişirmeye kişisel bir dokunuş katan geniş bir endüstriyel makine serisinin aksine elle tamamlanır.


El Yapımı Pişirme de Tartı ve Terazilerin Önemi?

Pişirme işlemi son derecede önemli kesin sonuçlara sahip bir faaliyettir. İster amatör ister profesyonel olsun, yemek yapanlar bilir ki herhangi bir malzemeyi yemek pişirirken elde edebileceğiniz gibi öylesine bir araya getiremezsiniz. Fazla bir deneyime sahip değilseniz lezzetli olması risk taşıyabilir. Tariflerin denenmiş olması ve birilerinin pişirmek için bulduğu en başarılı yolu ise gerçek kayıtlarıdır. Ayrıca kayıtlı tarifler sayesinde, her ürünün bir önceki ürün ile aynı olduğunu garanti edebilirsiniz. Birçok tarif, bir bardak un, dörtte üçü bir bardak tereyağı ve bir çay kaşığı tuz ister. Fakat bu tür ölçümleri tam olarak doğru olanı tutturmak zordur ve tam da bu noktada süreci mükemmelleştirmek için ölçekler tartı ve teraziler) devreye girer.

Dörtte üç fincan tereyağınızı bir sıvı ölçüm kabı kullanarak ölçtüğünüzü varsayalım, her seferinde bu çizgiyi mükemmel şekilde tutturmanız olası değildir. Kuru malzemeler için de durum aynıdır. Tutarlılık anahtardır! Ölçü kapları kullanmak yerine, malzemelerinizi tartmak için terazi kullanın bu sayede geriye bakmazsınız.

Bir tartı kullanmak, herhangi bir tahminde bulunma veya herhangi bir değişiklik olmaksızın her seferinde kesin ölçümleri vermeyi garanti eder. Malzemeyi doğrudan terazinin üzerine koyun veya malzeme içine yerleştirilmeden önce bir kâsenin ağırlığını sıfırlamak için Dara işlevini kullanın. Tarifte belirtildiği gibi doğru ağırlığa ulaşılana kadar her seferinde bir küçük kaşık dolusu malzemeyi ekleyin veya çıkarın. Favori tarifleriniz için zaten bir seçim olarak ağırlık ölçümlerine sahip olabilir! 


Hangi Teraziler Mükemmeldir?

Ata Tartı, pastacılar ve fırıncılar için çok çeşitli tartım terazilerine sahiptir, ancak yatırımınızda aramak isteyebileceğiniz özelliklerden bazılarına örnek verecek olursak; 


Faydalı Özellikler:

Kompakt; Pişirmeye bağlı olarak, alan sıcak bir meta olabilir. Kompakt, taşınabilir bir fırın tartısı ile çalışma alanınızı açık tutabilirsiniz. Daha da iyisi, şarj edilebilir ya da pili olan bir tartı, değerli elektrik prizi alanında yer kaplamanıza gerek olmadığı anlamına gelecektir.

Doğruluk; Belki de en doğru sonuçları almakla çok ilgilenmiyorsunuzdur, eğer öyleyse tam standartlarınızı karşılayabilecek bir terazi istiyorsunuz. Düşündüğünüz terazinin okunabilirliğine dikkat etmelisiniz. Yatırım yaptığınız terazinin istediğiniz kadar hassas olduğundan emin olun.

IP67 veya IP68 Derecesi; Pişirmeyi işlemini bitirdiğinizde, özellikle hijyen ve temizliğin gıda endüstrisinde önemli olduğu için diğer bulaşıklar gibi kolayca temizlenebilen bir tartıya ihtiyacınız olacaktır. IP67 dereceli bir tartı, toz ve su geçirmez özelliğine sahiptir, IP68 dereceli bir tartı ise tamamen toz ve su geçirmezdir. Onu kirletmekten çekinmeyin ve sonrasında tartıyı basitçe yıkayın.

Ürün çeşitliliği ve ürün detayları için Ata Tartıyı tercih edebilir, pastacılar ve fırıncıların kullanacağı tartı ve teraziler ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca alışverişinizi daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz. Her türlü uygulamayla uyumlu çok sayıda dayanıklı ve verimli terazilerimizi beğenilerinize sunuyoruz. İhtiyacınız olan tartıya karar verdikten sonra almak için bizimle istediğiniz zaman internet sitemizden ya da iletişim numaralarımızdan arayabilir ya da whatsapp destek hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.