Son zamanlarda kullanım amaçlarıyla ilgili farklı tercihler yapılabilmesi için birçok farklı baskül modeli üretiliyor. Bu geliştirilen terazi modelleri arasında en çok tercih edilen de çengel terazidir. Ufak ebatları, hafif olması, kullanımının kolaylığı ve her yere taşınabilir olması sayesinde alanında ilgi gören modellerden biri olmasını sağlıyor.


Çengel teraziler her tür tartım işlemi için kullanılamamaktadır. Fakat yine de oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle kasaplarda en fazla kullanılan terazi modellerinden biri olma özelliğindedir. Bu model teraziler dağınık formda olan çeşitli malzemelerin ağırlığının kolayca tartılabilmesi için tercih edilmektedir.

Çengel kantar modelleri çok eski dönemlerden beri sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle oldukça üstün özelliklerle donatıldı ve dijital ekrana bile sahip çengel tartılar bulunmaktadır. Dijital ekran göstergesi sayesinde tartım işleminin sonucunu anında görebiliyorsunuz. Bu durum, çengel terazilerin sıklıkla kullanıldığı gümrük ya da depo benzeri alanlarda dijital göstergesinin anında ağırlığı göstermesi sayesinde konforlu ve zaman tasarrufu sağlayan bir model olmasını sağlamaktadır.


Gelişen Teknoloji ile Kolay Kullanım Sağlıyor


Çengel baskül modellerinin çalışması için yalnızca kalem pil kullanmak yeterli olabilir. Ekstra bir elektrik enerjisine ihtiyaç duymadığı için tasarruf da sağlayan bir terazi modelidir. Dijital göstergesi sayesinde aydınlatmalı bir tasarımı olan çengel tartı modelleri ışığın az olduğu ortamlarda hatta karanlık alanlarda bile tartılma işleminin hızlıca ve pratik olarak gerçekleşmesine imkân sağlıyor. Günümüzde çengel baskül nedir sorusunun son yıllarda daha fazla gündeme gelmesinin nedeni de bu terazi modellerinin kompakt bir tasarıma sahip olmasıdır. Kolaylıkla her yere sığabilen bu teraziler rahat taşınabilme özelliğiyle kullanımın zor olduğu alanlarda büyük kolaylık sağlıyor. Bu sayede tartım işlemi her alanda hızlıca ve pratik bir şekilde tamamlanabiliyor.


Çengel terazi modelleri de tüm terazi çeşitleri gibi teknik bakımlarının düzenli olarak yapılması gereken modeller arasındadır. Kasa ya da çuval gibi malzemelerin ağırlık ölçümü sırasında en çok tercih edilen modeller çengel basküllerdir. Çengel baskül modelleri sahip oldukları teknolojik donanımlar, teknik özellikler sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor ve bu nedenle her geçen gün kullananların sayısı daha da artıyor.