Mekanik Teraziler ve Dijital Teraziler

Mekanik teraziler ve dijital teraziler arasındaki fark, kimileri için merak konusu. Birçok işletmenin kullandığı ortak cihazlardan birisi de terazidir. İster bakkal ister fırın işletiyor olun, müşterileriniz bir noktada bir satın alma işlemi yapmadan önce terazinizi kullanmak zorunda kalacaklar. Durum buysa, müşterilerinizin (çeşitli nedenlerle) mümkün olan en iyi, en kullanıcı dostu ölçeği kullanmasını isteyeceksiniz. Bununla birlikte, ekipmanınıza erişmesi gereken tek kişi müşteriler değildir; şirket içi çalışanlar hizmet sektöründe yaygın olarak terazi kullanır ve belirli bir iş için doğru teraziyi seçmek işi kolaylaştırır. En yaygın olarak kullanılan teraziler iki kategoriye ayrılabilir: mekanik ve dijital. Aşağıdaki bölümde, bu iki ölçek türünden birini kullanmanızın nedenlerinden bazılarını öğreneceksiniz.

Mekanik Terazi Nedir?

Analog teraziler olarak da bilinen mekanik teraziler, çalışması için bir güç kaynağı gerektirmeyen tartı cihazlarıdır. Bakkal üretim departmanlarındaki çoğu terazi mekaniktir. Genellikle bir taban, bir platform, bir yay ve bir okuma ekranından oluşur.

Mekanik Terazi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Mekanik terazi kullanmanın ilk büyük yararı, çalışması için bir güç kaynağı gerektirmemesidir. Tam işlevli bir mekanik terazi çoğu durumda hemen hemen her yerde kullanılabilir. Teraziyi kullanmak için tartmak istediğiniz öğeleri platforma yerleştirmeniz ve okumanızı ekrandan almanız yeterlidir. Operasyonunuz sadece gelişmiş dijital terazilerle çalışsa bile, işletmenizin geçici olarak gücünü kaybetmesi durumunda yedek bir mekanik teraziye sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir. 

Mekanik terazilerin okuma ekranları da analogdur. Bu da her okumanın aynı standartları ve ölçü birimlerini kullandığı anlamına gelir. Çok sayıda ayar ve birime sahip dijital terazilerin aksine, terazinin nasıl çalıştığını ve nasıl okunduğunu öğrenmek için teraziyi yalnızca bir kez kullanmanız yeterlidir. Her seferinde aynı ölçü birimleriyle hızlı bir okuma sağlayacak bir terazi arıyorsanız, mekanik terazi güvenilir, kullanıcı dostu bir seçenektir.

Çoğu mekanik terazinin erişim kolaylığına ek olarak, sağlam tasarımları ve sağlam yapıları, çok yönlü bir tartım seçeneği sunar. Dijital teraziler sağlam ve dayanıklı olabilse de çoğu zaman içinde mekanik bir terazinin kaldırabileceği strese dayanamaz.    

Son olarak, mekanik teraziler, resmi kalibrasyon prosedürlerine fazla aşina olmayan işçiler ve kullanıcılar için faydalıdır. Birçok mekanik terazi, cihaz içindeki yaya bağlı bir düğmeyi çevirerek yeniden kalibre edilebilir. 

Dijital Terazi Nedir?

Dijital teraziler, mekanik terazilerin aksine, çalışması için bir güç kaynağı gerektirir. Bazıları pille çalışır, ancak diğer gelişmiş seçeneklerin bir anahtarlı uzatma kablosuna veya prize takılması gerekir. Dijital teraziler çok çeşitli yazılım programları ile donatılmıştır ve çok sayıda işlev için kullanılabilir. Bu seçenekler, alıcının ihtiyaçlarına göre basit veya karmaşık olabilir ve birçok endüstride çeşitli amaçlar için kullanılabilir. 

Dijital Tartı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Dijital terazilerin çalışması için bir güç kaynağına bağlanması gerekmektedir. Genel olarak dinamik tartım cihazlarıdır ve çoğu, ortalama mekanik teraziden daha gelişmiş tartım donanımı ile donatılmıştır. Dijital teraziler, gelişmiş donanımları sayesinde son derece doğru ve güvenilir okumalar sağlar. Çoğu, değişken ölçüm birimleriyle (kilogram, gram vb.) okumalar sağlamak üzere programlanabilir ve çoğu, hiçbir mekanik ölçeğin kaydetmeyi umamayacağı daha küçük ölçüm birimlerini bile ölçebilir. 

Güvenilir ve doğru ölçümler sağlamanın yanı sıra dijital teraziler, kolay okumalar sağlayan net kullanıcı ara yüzleri ile donatılmıştır. Kullanıcılar elbette hala hata yapabilir ve daha gelişmiş dijital terazilerde genellikle daha fazla düğme ve işlev bulunur; ancak, doğru kullanıldığında, dijital teraziler, ölçüm yapma varsayımını tamamen ortadan kaldırır. 

Çoğu dijital terazi hafiftir ve son derece hareketlidir; ne yazık ki, geleneksel mekanik terazi kadar sağlam değiller. Yeterince yüksek bir mesafeden düşürüldüğünde ekranlar, düğmeler ve muhafazalar kırılabilir veya yerinden çıkabilir. Bununla birlikte, birçok dijital terazinin garantileri vardır ve çoğu, günlük aşınma ve yıpranmayı makul derecede sürdürmek için yeterince güçlüdür. 

Son olarak, birçok dijital terazi, yerleşik kalibrasyon ve yeniden kalibrasyon işlevleriyle birlikte gelir. Dijital bir terazi tek okumalar yapıyorsa, teraziyi sıfırlayabilir ve öğenizi tartabilir veya kalibrasyon düğmesine basıp işi terazinin yapmasını sağlayabilirsiniz. 

Çözüm

“Doğru teraziyi” satın almak için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. İşinizin ve sektörünüzün ihtiyaçları, koşullar göz önüne alındığında hangi ölçeğin sizin için doğru olduğunu belirleyecektir. Üretim ekibiniz trafiğin yoğun olduğu bir sanayi bölgesinde çalışıyorsa, mekanik bir kantar kullanmak daha iyi olabilir; ancak birçok endüstri dijital platform terazilerini kullanır. Terazinizin amacı, yeri ve işlevi kadar yukarıdaki bölümdeki tavsiyeleri de düşünmek işiniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Şirketiniz için doğru ölçeği bulma sürecindeyseniz ancak nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, size mümkün olan en iyi tavsiyeyi verebilecek samimi bir uzmanla konuşmak için bugün Ata Tartı ile iletişime geçmeyi düşünün. Birbirinden kaliteli tartıları uygun fiyatlarla sizlerle buluşturuyoruz. Detaylı bilgi almak için arayınız.